20150205_210649.jpg

תפריט

מוטציה

החלק הזה הוא קטע מסיפור שכתבתי. בחלק הזה הילדה מנסה להבין מהי מוטציה.
תמיד בסרטים המילה "מוטציה" קשורה לכל מיני מפלצות, אבל אף פעם לא ממש הבנתי מה זה אומר.

כמובן שאחת כמוני, כזו שצריכה לדעת הכול חייבת לדעת מהי מוטציה. לכן, פתחתי במחקר מעמיק. אבא תמיד אומר לי "אם לא תשאלי איך תדעי?". אבל משום מה כל פעם שאני שואלת אותו שאלה הוא מתחמק ושולח אותי לבדוק בספרים. בדרך כלל אין לי כוח להסתכל בספרים ואני מוותרת. אבל, לא הפעם .

פתחתי במחקר מעמיק שהתמקד בנדנוד בלתי פוסק לאבא שלי במשך שבוע שלם.
"אבא מה זה מוטציה?"
אבא שלי הוא ביולוג ואני יודעת שביולוגים יודעים דברים כאלו אז אין שום סיבה שהוא לא יספר לי.
"אבא מה זה מוטציה?"
אבא?
אבא?
בסוף, אבא נשבר ונתן לי תשובה: "זה מאוד קשה להסביר יעלי (כך הוא קורא לי), את קצת צעירה להבין. קודם כל את צריכה להבין מה זה דנ"א, כרומוזומים, גנים, שחלופים, מיוזה ומיטוזה. רק אז תוכלי להבין מה זו מוטציה". בדרך כלל אבא משתמש במילים מסובכות שהוא רוצה שקט ממני, אבל עדיין לא נשברתי והמשכתי לנדנד.
ובסוף: אני שמחה להגיש לכם את הסבר אבא למוטציה לילדים .

 פירוש אבא למוטציה לילדים.

אני יודעת שיש ילדים שברגע שהם קוראים משהו שקצת מזכיר בית ספר הם מתחילים לפהק כי מ-ש-ע-מ-ם!!!!! לילדים האלו אני ממליצה לוותר על הפרק הזה, זה בעיה שלכם אם בא לכם לחשוב שמוטציה היא מפלצת.

מהו תא?אבא הביא את חבילת הלגו של אופק אחי הקטן. הוא בחר 50 קוביות שוות, כל אחת עם שש בליטות, הוא בחר קוביות בצבעים שונים, ועשה מהם צורה של כלב. אחר כך הוא פירק את הכלב ובנה בדיוק מאותם הקוביות ג'ירף, שוב פירק את הג'ירף ובנה צב. ואז פתח ואמר. "את רואה יעלי את הקוביות האלו של הלגו, גם הגוף שלנו בנוי ממשהו כמו קוביות. הקוביות של הגוף שלנו נקראים תאים. כל בעלי החיים והצמחים בנויים מקוביות של תאים קטנות שיוצרים צורות שונות ומגוונות. התאים בגוף שלנו הם קטנטנים אפשר לראות אותם רק במיקרוסקופ.

כל החיות כולל בני אדם מתחילים מתא אחד בודד, ואז נוצרים עוד ועוד תאים שיוצרים את היצור הסופי: אדם, נחש או נרקיס".
אבא לקח קובייה אחת ושם אותה על השולחן.
" איזו חיה אני הולך לבנות עכשיו יעלי? כלב, ג'ירף או צב?" הוא שאל אותי בחצי חיוך. "איך אפשר לדעת" עניתי. "הם כולם מתחילים אותו הדבר".
אבא קם הלך לחדר של אופק וחזר עם הספר "כיצד לבנות חיות מלגו". ספר ילדים, עם תמונות ותרשימים, שמסביר איך בונים חיות מלגו. "אני קורא לספר הזה, ספר המתכונים של החיות" אמר אבא והסביר. "כמו שיש ספר מתכונים איך להכין עוגה כך הספר הזה נותן את המתכון איך לבנות חיות מלגו".
אבא המשיך ואמר: "את יודעת יעלי, גם בתוך התא (הקובייה של היצורים החיים) מתחבא ספר מתכונים קטן. לספר הזה קוראים דנ"א. ובו נמצא המתכון לבנות את כל הגוף של החיה או הצמח. את מבינה יעלי?" שאל אותי אבא שוב בודק שלא נרדמתי בינתיים.
"בטח שאני מבינה" עניתי לו. "אני מבינה איפה למדת לבנות כאלו דברים יפים מסתם לגו. אבל אני לא מבינה איך ספר מתכונים נמצא בתוך התא? מה זה ממש ספר?"
הדנ"א "ספר המתכונים" שלנו.

אבא ענה: " לא זה לא ספר ממש, למעשה זה כל כך קטן שאף אחד לא ראה איך זה נראה באמת, אבל חושבים שספר המתכונים הזה נבנה ממשהו שנראה כמו שרשרת.  תדמייני שרשרת חרוזים. שרשרת חרוזים, הבנויה מחרוזים בארבע צבעים שונים, שרשרת ארוכה מאוד מאוד מאוד…

ארבעת הצבעים של החרוזים יוצרים מילים ארוכות. מילים שהם המתכון לבניית הגוף מהתא הבודד. לכל יצור חי יש את הדנ"א שלו. דנ"א שיוצר אדם, דנ"א שיוצר נרקיס ודנ"א שיוצר כבשה."

"אבא צייר לי כבשה" חיכיתי את הנסיך הקטן – כי לא ממש הבנתי על מה הוא מדבר.
אבא צייר לי את הציור הזה ואמר: רעיון טוב בואי נדבר על כבשה.

 • "מה זה?" שאל אותי.

  "כבשה לבנה" עניתי מיד.

  "ו לידה" הצביעה אבא.

  "כבשה שחורה" עניתי.

  "וכאן" הצביעה למעטה.

  "כבשה אדומה" צחקתי, אבל אין באמת כבשים אדומות.

  " מה היה קורא אם היית רואה כבשה אדומה אמתית בשדה?" שאל אבא.

  "הייתי אומרת שאני רואה מוטציה" אמרתי מתגלגלת מצחוק.

  "בערך", אמר אבא, "בתוך הדנ"א של הכבשים יש מילה מסוימת שהיא אחראית על צבע השיער. למילה הזו קוראים גן. יש כבשים שיש להם את הגן לצבע שחור. ויש כבשים שיש להם את הגן לצבע לבן. המילים האלו הם מאוד ארוכות ומורכבות מכמה מאות של חרוזים. אבל רק בשביל להסביר מהי באמת מוטציה בואי נניח שהגן שלנו הוא שרשרת קצרה של שלושה ארבע חרוזים בלבד. עכשיו תדמייני שכל חרוז הוא אות אחרת: א=חרוז ירוק, ב=חרוז כחול, ג=חרוז צהוב ו-ד=חרוז אדום"

  אבא צייר מעל הכבשה השחורה שלושה חרוזים: ירוק, צהוב ואדום וכתב מתחת אגד, אחר כך צייר שלושה חרוזים מעל הכבשה הלבנה ורשם בגד.

  "עכשיו תדמייני יעלי שהמילה בגד=צבע לבן והמילה אגד=צבע שחור. אבל, יום אחד נולדה כבשה שהדנ"א שלה עבר מוטציה – הייתה בו תקלה שהרכיבו אותו. ובמקום המילה בגד או אגד נוצרה מילה של 4 אותיות באגד. מסתבר שהמילה באגד יוצרת שיער בצבע אדום וכך קיבלנו כבשה אדומה."

  "מה רק בגלל חרוז אחד קטן?" שאלתי מופתעת. "כן, לפעמים נוצר משהו חדש רק בגלל חרוז אחד. אבל ברוב המקרים זה לא קורה" ענה לי אבא. "את צריכה להבין שמוטציות קורות כל הזמן בדנ"א, אבל רק לעיתים רחוקות רואים יצור מיוחד כמו כבשה אדומה בגלל זה. אם המילה בגד או אגד היו מתחלפות במילים כמו גגד,בבגד או אאגד עדיין היינו מקבלים כבשה לבנה או שחורה.

  לכל אחד מאתנו יש קצת מוטציות בדנ"א שלו ולכן כל אחד הוא יחיד ומיוחד אבל עדיין דומה להורים שלו ולשאר בני האדם. רק לעיתים נדירות שיש משהו שגורם להמון טעויות נוצרים יצורים חדשים. את יכולה לחשוב על משהו כזה?" שאל אותי אבא.

  חשבתי על ספיידרמן או הענק הירוק אנשים רגילים ששתו משהו או עקץ אותם עכביש והם הפכו למוטציות. אבא צחק "זה רק בסרטים" הסביר לי. במציאות הגוף שלנו לא משתנה.

  אני התכוונתי לשני יצורים מאוד דומים האדם והקוף. תחשבי מה יקרה אם יום אחד ייוולד למשפחת קופים תינוק בלי שערות אחד שנראה כמעט כמו בני האדם – הם יצרחו מ-ו-ט-צ-י-ה!!!!

  נבהלתי "מה באמת יכול להיות שייוולד לי קוף במקום ילד". אבא הרגיעה אותי. "לא יעלי האמת שהגזמתי לא שמעתי אף פעם על מישהו שנולד לו קוף, אבל  לפעמים נולדים תינוקות טיפה שונים נגיד תינוק עם שש אצבעות, או  תינוק עם עין אחד כחולה ועין אחת חומה. התינוקות האלו רגילים לגמרי כמו כולנו נוצרו אצלם מוטציות אבל  אצלם המוטציה שינתה משהו בגוף. משהו שגם אחרים יכולים לראות".

דילוג לתוכן